Érdekesség

Thomas Gainsborough rajzaira bukkantak a windsori kastély gyűjteményében

A világhírű 18. századi brit festő, Thomas Gainsborough 25 rajzból álló albumára bukkantak a windsori kastély királyi gyűjteményében.

Viktória királynő uralkodása óta úgy vélték, hogy az albumban lévő fekete-fehér krétarajzok egy másik művész, a londoni Trafalgar tér bronz oroszlánszobrait alkotó Edwin Landseer munkái.

Lindsay Stainton történész az albumot újra megvizsgálta, és összehasonlítva Gainsborough más műveivel észrevette a szembetűnő hasonlóságokat. Megállapította, hogy a rajzok az egyik legnevesebb brit festő korai művei.

Thomas Gainsborough: Önarckép (1759)

„Ez a legjobb gyűjtemény Gainsborough korai rajzaiból” – magyarázta Stainton a BBC Newsnak.

Gainsborough 1727-ban született a Suffolk grófságban lévő Sudburyben. Már húszas éveiben minden általa ismert helyet a térségben lerajzolt. A vázlatokon fák, szarvasmarha, ösvények, tavak, homokos partok láthatók. „Rögeszmésen szeretett rajzolni, a természet volt a tanítómestere, a suffolki fák jelentették az akadémiát számára” – tette hozzá.

Thomas Gainsborough:  Mr. és Mrs. Robert Andrews (kb. 1748-1750)

A rajzokat egy nagy kék, bőrkötésű albumban őrizték a windsori kastély rajzgyűjteményében 1874 óta.

Az egyik vázlat hátulján találtak egy női fejről készült rajzot is. Ez nagyon jellemző Gainsborough korai alakjainak stílusára – mondta Rosie Razzall, a királyi könyvtár rajzgyűjteményének kurátora.

Kép forrása: Wikipédia