Ihlet; a képzelet játéka az esztétikán keresztül
Művészkörökben gyakran felmerül a kérdés, miszerint létezik-e ihlet? Filozófusaink is sokat foglalkoztak a témával. Van, aki egészen rejtélyes dolognak érzi… én pedig arra gondoltam, hogy ránézek a szóra nyelvészeti szempontból.
Fény és árnyék; álmaink az élet napos oldalán
Előfordul, hogy tervezünk, de egyszer csak úgy tűnik, mintha valami árnyékot vetne az álmainkra… akárcsak a felhő a napsütéses területre. Ilyenkor nincs jelen a fény; mondhatni, nem látszik az igazi valóság.
Új kezdet, új remény; a hajnal megnyitja a világosságot
Szeretem a hajnalt; szeretem a színeit, az illatát, a madarak csicsergését… Télen pedig a varjak korai vonulását szoktam megcsodálni, ahogy csapatot alkotva szállnak a város felé a színpompás ég alatt, miközben egyre csak csillognak a dérlepte, havas…
Az igazság tükre; vajon megcsillan-e a szavakon keresztül?
Egyszer azt kérdezte tőlem egy volt tanárom, hogy mit gondolok, a szavakban rejlik-e az igazság? Hirtelen – némi derültséget keltve – kicsit sem komolyan azt válaszoltam, hogy attól függ, ki használja őket… Természetesen ez csak játék volt…
A mozdulatban él a perc; az idő a szavakon keresztül
Olykor azt mondjuk, rohan és van, amikor mintha lassan telne. Néhányan talán átéltünk olyan pillanatokat is, amikor úgy tűnt, mintha megállt volna. Azt hiszem, mindannyiunk életében meghatározó jelenség az idő, egy azonban biztos vele kapcsolatban, mégpedig az,…
Zágonyi Mónika: Szó-kincseink könnyedén
A szavak jelentésének ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy igazi megértést teremtsünk kapcsolatainkban, tanulmányaink során vagy akkor, amikor olvasni szeretnénk kikapcsolódás céljából, vagy esetleg mi, magunk szeretnénk megalkotni egy irodalmi művet.